Registered TEAMS – SEASON #8 - 2023/2024
Romanian Teams

THANK YOU TO ALL FTC TEAM REGISTERED IN THE FIRST TECH CHALLENGE ROMANIA COMPETITION

Competiții oficiale organizate de echipe:
League Meets - Nov 2023 Mar 2024 pe tot teritoriul României (intr-un regulament extins se vor prezenta detalii despre organizare)

Competiții oficiale organizate de Natie Prin Educație:

TBD



(live/stats)
0 Romanian registered teams + 0 International teams
Subscribe to our newsletter→
Turneu Liga #1 BUC
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City Regional


Turneu Liga #2 Cluj
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City Regional


Turneu Liga #3 Arad
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City Regional


Turneu Liga #4 Iasi
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City Regional



(live/stats)
86 Stand-by or inactive Teams
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City
1 ! RO_004 19086 Robocorns Colegiul Național Vasile Lucaciu Baia Mare
2 ! RO_007 16000 Gear Maniacs Colegiul Național "Samuel von Brukenthal", Sibiu Sibiu
3 ! RO_016 19117 Robo-Sapiens CN Spiru Haret Bucuresti
4 ! RO_017 19055 TITANS Colegiul Național GHEORGHE LAZAR București
5 ! RO_020 21455 RoSophia Centrul Județean de Excelență Galați Galați
6 ! RO_025 19056 PrimeTech Liceul de Informatica Tiberiu Popoviciu Cluj Napoca
7 ! RO_026 19079 Phoenix Liceul Teoretic Avram Iancu Cluj Napoca
8 ! RO_031 12560 Soft Hoarders CN Frații Buzești Craiova
9 ! RO_032 19085 IDeaL_Electronics Colegiul Tehnic Ion D. Lazarescu Cugir
10 ! RO_034 17873 Vectron Robotics Colegiul Național „Andrei Mureșanu Dej
11 ! RO_035 23205 RoboDojo Colegiul Național Ana Aslan Timișoara Timișoara
12 ! RO_036 15996 BRICKBOT Colegiul National Unirea Focșani
13 ! RO_037 19234 ByteForce Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați
14 ! RO_039 19064 DRAGONIC-FORCE LICEUL TEORETIC NICOLAE BALCESCU MEDGIDIA
15 ! RO_040 19139 SNAKE TECH CN Petru Rares Piatra Neamt
16 ! RO_044 20972 VOLTA CIRCUITS Colegiul Național „Petru Rareş” Suceava
17 ! RO_047 19048 RoboPapiu Colegiul Național ”Alexandru Papiu Ilarian” Targu Mures
18 ! RO_048 19094 WizzTech Liceul Teoretic Timisoara
19 ! RO_049 17881 River Wolves Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea
20 ! RO_050 19104 CyberPunkRobotics Colegiul National "Mihai Viteazul" Turda TURDA
21 ! RO_052 23015 RobotTeamAlpha Liceul Special Sfanta Maria Arad
22 ! RO_053 19084 Zenith Colegiul National „Grigore Moisil” Bucuresti
23 ! RO_058 21087 Velocity Colegiul National Gheorghe Munteanu Murgoci Braila
24 ! RO_063 20985 Wafy Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila Petrila
25 ! RO_067 19090 TEHROCUZ LICEUL TEHNOLOGIC ALEXANDRU IOAN CUZA SLOBOZIA
26 ! RO_068 17871 THOBOR CN Calistrat Hogas Tecuci
27 ! RO_069 21034 Teams Originals COLEGIUL TEHNIC Timisoara
28 ! RO_076 21089 Fast Forward Future Team CN Avram Iancu Stei
29 ! RO_077 14270 Quantum Robotics Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti Bucuresti
30 ! RO_079 21996 AtomicBots Colegiul Național Andrei Mureșanu Bistrita
31 ! RO_080 23486 CLR Seramitae Colegiul National "Costache Negri" Galati
32 ! RO_083 22114 Teoretika Liceul Teoretic Negrești- Oaș Negresti-Oaș
33 ! RO_084 19049 High Five Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești
34 ! RO_087 19121 Tea-Borgs CN Tudor Vladimirescu Targu Jiu
35 ! RO_091 23478 DynaByte Colegiul Național ”Vasile Alecsandri” Galați
36 ! RO_094 20974 Hardwired Colegiul National Unirea Targu Mures
37 ! RO_097 24964 OrionRobotix Liceul Teoretic Scoala Europeana Bucuresti
38 ! RO_101 19100 FutureTech Liceul Teoretic Ion Luca Vatra Dornei
39 ! RO_104 17844 RUBIX CN Inochentie Micu Clain Blaj
40 ! RO_105 17860 HELIX CN Nicolae Balcescu / BJPI Braila
41 ! RO_106 19099 H-tech CN Ion Creanga Bucuresti
42 ! RO_111 19096 Danube Robotics CN Barbu Stirbei Calarasi
43 ! RO_113 19148 STEFTECH CN Militar Campulung Moldovenesc
44 ! RO_126 18160 4D-ROBOTICS Colegiul National Alexandru Odobescu Pitești
45 ! RO_128 23203 Light Bulb Robotics Colegiul National Alexandru Odobescu Pitesti
46 ! RO_139 15972 TehnoZ Colegiul Național „Zinca Golescu” Pitești
47 ! RO_141 19061 Boogeybots CN Alexandru Vlahuța Ramnicu Sarat
48 ! RO_142 19088 BroBots CN Alexandru Lahovari Ramnicu Valcea
49 ! RO_143 21028 The Eagles Colegiul Național Roman Vodă Roman
50 ! RO_144 19111 TITUROBO Liceul Teoretic Nicolae Titulescu Slatina
51 ! RO_149 25352 SCHWEFELROBOT CNNT PUCIOASA
52 ! RO_151 18338 StarTech Colegiul Național Ioan Slavici Satu Mare
53 ! RO_153 19176 Broboți Colegiul Național Ion C. Brătianu Pitești Pitești
54 ! RO_154 19087 MironoBot Liceul Teoretic MIRON COSTIN Pascani Pascani
55 ! RO_155 19131 Evolution Colegiul Național Mihai Viteazul Slobozia
56 ! RO_157 20965 BIT-MO C.N. „Preparandia-Dimitrie Țichindeal” Arad Arad
57 ! RO_160 19066 AICitizens CN Alexandru Ioan Cuza Focșani
58 ! RO_166 22941 Brute Force Robotics CN Gib Mihaescu Drăgășani
59 ! RO_167 19147 Blizzard Eye Colegiul Național “Ștefan cel Mare” Targu Neamt
60 ! RO_169 19242 ROBOPEDA Lic.Voc.Ped.Nicolae Bolcas Beius
61 ! RO_172 19119 InfotronX Colegiul Tehnic INFOEL Bistrita
62 ! RO_176 24470 INNOVATRON Liceul Emanuel Cluj Cluj Napoca
63 ! RO_181 19098 Eastern Foxes CN Ion Luca Caragiale Ploiesti
64 ! RO_184 23161 CYBERLIS76 Liceul Teoretic Ioan Slavici Panciu
65 ! RO_187 19054 NeuroBotix Colegiul National Mihai Viteazul Bucuresti
66 ! RO_188 19257 UNPLUGGED Liceul Teoretic Nikolaus Lenau Timisoara
67 ! RO_190 24478 EngiNeerds Colegiul Național "Radu Greceanu" Slatina
68 ! RO_191 24928 HYPERION Colegiul Național Mihai Eminescu Botoșani
69 ! RO_192 20732 Atlas CNB Colegiul National Banatean Timisoara
70 ! RO_193 20691 Andromeda International School of Bucharest Bucuresti
71 ! RO_194 24033 Alphatronic Transylvania College | The Cambridge International School in Cluj Cluj Napoca
72 ! RO_195 20936 Royal Engineers Colegiul Național Ștefan cel Mare Suceava
73 ! RO_196 21030 MasterBots CNI Matei Basarab Ramnicu Valcea
74 ! RO_199 23576 ORION Colegiul Economic Vaslui
75 ! RO_20936 0 Royal ENGINEERS Colegiul Național Ștefan cel Mare Suceava
76 ! RO_RO069 21034 TEAM ORIGINALS COLEGIUL TEHNIC HENRI COANDA TIMISOARA
77 ! TMP_139 24909 StarLight Colegiul National Alexandru Odobescu Pitesti
78 ! TMP_140 25841 Hansei Junior Colegiul National Ion Creanga Bucuresti
79 ! TMP_141 25558 ARAMA.TECH Colegiul Tehnologic Constantin Brancoveanu Baia de Aramă
80 ! TMP_142 25538 ARRA Colegiul Economic Maria Teiuleanu Pitesti
81 ! TMP_143 0 Blitz Avenor College Bucuresti
82 ! TMP_144 25871 SolarSparks Robotics Școala Gimnazială nr.30 Timișoara
83 ! TMP_145 26075 Vampire Robotics Colegiul Național Tudor Vladimirescu București
84 ! TMP_146 24037 Start Code Colegiul Energetic Râmnicu Vâlcea
85 ! TMP_147 0 ATF ATF Education HUB Bucuresti
86 ! TMP_148 19143 HEX Biblioteca Judeteana "Panait Istrati " Braila Braila

! = Team in Stand by.



(live/stats)
0 International teams
Nr. Team ID. Team No. Team Name Institution City

! = Team in Stand by.


We greatly appreciate the huge interest we saw in the number of application received. We thank all the teams who applied.
For all those who are not on the final list: Please be sure we will get in touch with you for the following events in your region and for the next season registration.

Keep up the good work and invest in your passion for robotics!