Registered TEAMS – SEASON 2022/2023
Romanian Teams

THANK YOU TO ALL FTC TEAM REGISTERED IN THE FIRST TECH CHALLENGE ROMANIA COMPETITION

The official list of the Romanian teams for season #7 FIRST Tech Challenge Romania are:

(live/stats)
173 Romanian registered teams
Subscribe to our newsletter→
Team No. Team Name Institution City
RO_001 Xeo Colegiul National Horea Closca si Crisan Alba Iulia
RO_002 HARAMBE CARTEL Colegiul National Moise Nicoara Arad
RO_003 MeeralRobotics CN Constantin Diaconovici Loga Timisoara
RO_004 Robocorns Colegiul Național Vasile Lucaciu Baia Mare
RO_005 EsentzaRobotics Colegiul National Petru Rares Beclean
RO_006 Bolts-and-Gears Colegiul National Liviu Rebreanu Bistrita
RO_007 GearManiacs Colegiul National SAMUEL VON BRUKENTHAL Sibiu
RO_008 KronBot Colegiul National de Informatica Brasov
RO_009 RoboAS Colegiul National Andrei Saguna Brasov
RO_010 TechnoGods CN Spiru Haret Targu Jiu
RO_011 MasterMinds Colegiul National Cantemir Voda Bucuresti
RO_012 Renaissance Robotics Colegiul National Onicescu Bucuresti
RO_014 QUBE. CN Mihai Viteazul Bucuresti
RO_015 RoboTitans Colegiul National Sfantul Sava Bucuresti
RO_016 Robo-Sapiens CN Spiru Haret Bucuresti
RO_017 TITANS CN Gheorghe Lazar Bucuresti
RO_018 VortexBreakers CN de Informatica Tudor Vianu Bucuresti
RO_019 ViCyber CNITV Bucuresti
RO_020 RoSophia Colegiul de Industrie Alimentară Galați
RO_021 VianuLegends CN de Informatica Tudor Vianu Bucuresti
RO_022 Gentlemen CN Sfantul SAVA Bucuresti
RO_023 WATT's UP CN Dinicu Golescu Campulung Arges
RO_024 HYPE Liceul Teoretic Nicolae Balcescu Cluj Napoca
RO_025 PrimeTech Liceul de Informatica Tiberiu Popoviciu Cluj Napoca
RO_026 Phoenix Liceul Teoretic Avram Iancu Cluj Napoca
RO_027 ACES Liceul Teoretic "Lucian Blaga" Cluj Napoca
RO_028 TheArchiTechs CN Emil Racovita Cluj Napoca
RO_029 Andromeda Robotics Colegiul National George Cosbuc Cluj Napoca
RO_030 Velocity Blue CN Ghe. Munteanu Murgoci Braila
RO_031 Soft Hoarders CN Frații Buzești Craiova
RO_033 Eu codez CN Informatica Piatra Neamt
RO_034 Vectron Robotics Colegiul Național „Andrei Mureșanu Dej
RO_036 BRICKBOT Colegiul National Unirea Focșani
RO_037 Byteforce Colegiul National Vasile Alecsandri Galati
RO_038 RobotX Hunedoara Liceul Teoretic Traian Lalescu Hunedoara
RO_039 DRAGONIC-FORCE LICEUL TEORETIC NICOLAE BALCESCU MEDGIDIA
RO_040 SNAKE TECH CN Petru Rares Piatra Neamt
RO_041 BraveBots Colegiul National "Mihai Viteazul" Ploiesti
RO_042 Bionic Royals Colegiul National Mircea cel Batran Ramnicu Valcea
RO_044 VOLTA CIRCUITS Colegiul Național „Petru Rareş” Suceava
RO_045 Phantom Robotics CN Constantin Carabella Targoviste
RO_046 HyperCube Complexul Educational Laude-Reut Bucuresti
RO_047 RoboPapiu CN Alexandru Papiu Ilarian Targu Mures
RO_048 WizzTech Liceul Teoretic Grigore Moisil Timisoara
RO_049 River Wolves Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea
RO_050 CyberPunkRobotics CN Mihai Viteazul TURDA
RO_051 Centered Robotics Paradis International College Iasi
RO_052 RobotTeamAlpha Liceul Special Sfanta Maria Arad
RO_053 SovaTech Colegiul National Grigore Moisil Bucuresti
RO_054 RoboticsGeneration Colegiul National "C. D. Loga" Timisoara
RO_055 AutoVortex Voluntari Liceul TehnologicNicolae Balcescu Voluntari
RO_056 Infinity Bolts Liceul National de Informatica Arad Arad
RO_057 Wire Impulse CN Vasile Goldis Arad
RO_058 Velocity Red CN Ghe Munteanu Murgoci Braila
RO_059 ToTheStars Robotics Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii Ploiesti
RO_060 Decebal Tech Colegiul Național „Decebal” Deva
RO_061 Modus_Vivendi Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Oradea
RO_062 GoRobo Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea
RO_063 Wafy Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila Petrila
RO_064 BRobo-Team 064 Liceul Tehnologic Ion I.C. Bratianu Satu Mare
RO_065 Perpetuum Mobile Colegiul National Mihai Eminescu Satu Mare
RO_067 TEHROCUZ LICEUL TEHNOLOGIC ALEXANDRU IOAN CUZA SLOBOZIA
RO_068 THOBOR CN Calistrat Hogas Tecuci
RO_069 Teams Originals COLEGIUL TEHNIC Timisoara
RO_070 November Eleven Liceul Tehnologic Sfanta Ecaterina Urziceni
RO_071 Army Bot Colegiul National Militar Mihai Viteazul Alba Iulia
RO_072 Brainstorms Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian Zalau
RO_073 ROBOCADET CN Militar Tudor Vladimirescu CRAIOVA
RO_074 CSH CN Pedagogic Carmen Sylva Timisoara
RO_075 TeamPhoenix Liceul Tehnologic Ion Mincu Targu Jiu
RO_076 Fast Forward Future Team CN Avram Iancu Stei
RO_077 Quantum Robotics Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti Bucuresti
RO_078 Transilvania Robotix Liceul Mihai Eminescu Cluj Napoca
RO_079 AtomicBots Colegiul Național Andrei Mureșanu Bistrița
RO_081 LTASrob Liceul Teoretic Axente Sever Medias
RO_082 CyLiis Liceul Teoretic de Informatica Grigore Moisil Iasi
RO_083 Teoretika Liceul Teoretic Negrești-Oaș Negresti-Oas
RO_084 HighFive Robotics Colegiul National „Ion C. Bratianu” Pitesti
RO_085 CYB3RG0DS CN de Informatica Piatra Neamt
RO_087 Tea-Borgs CN Tudor Vladimirescu Targu Jiu
RO_089 Smart Cluster Colegiul National Ferdinand I Bacau
RO_092 UnderConstruction CN Constantin Carabella Targoviste
RO_093 CyberMoon Colegiul National Constantin Diaconovici Loga Timisoara
RO_094 Hardwired CN Unirea Targu Mures
RO_096 CyberLions Liceul Teoretic Brancoveanu Voda Urlati
RO_097 OrionRobotix Liceul Teoretic Scoala Europeana Bucuresti
RO_099 Rolerbot Liceul Teoretic Emil Racovita Vaslui Vaslui
RO_100 ESENTZA REVOLUTION Colegiul National Petru Rares Beclean
RO_101 Future Tech Liceul Teoretic Ion Luca Vatra Dornei
RO_102 ERCAST2020 Liceul Tehnologic Energetic Elie Radu Ploiesti
RO_103 Clever Core CN Gheorghe Sincai Baia Mare
RO_104 RUBIX CN Inochentie Micu Clain Blaj
RO_105 HELIX CN Nicolae Balcescu / BJPI Braila
RO_106 H-tech CN Ion Creanga Bucuresti
RO_107 ILC ROBOTIX Colegiul National I.L. Caragiale bucuresti Bucuresti
RO_108 Clockworks CN Gheorghe Sincai Bucuresti
RO_109 HOMOSAPIENS CN B.P. Hasdeu Buzau
RO_110 Bots' Brain Liceul Teoretic Independenta Calafat Calafat
RO_111 Danube Robotics CN Barbu Stirbei Calarasi
RO_112 UNDEFINED Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina
RO_113 STEFTECH CN Militar Ștefan cel Mare Campulung Moldovenesc
RO_114 IGNITE. CN Mihai Viteazul Bucuresti
RO_115 Dark Energy Colegiul Național „Decebal” Deva
RO_116 TehnoZ Junior Colegiul Național „Zinca Golescu” Pitești
RO_118 Code_Warriors Liceul Teoretic "Roth-Oberth" Medias
RO_119 Delta Force Liceul National de Informatica Arad Arad
RO_120 Ro2D2 Colegiul Național Mihai VIteazul Ploiesti
RO_121 RavenTech_HD Liceul Teoretic ”Traian Lalescu” Hunedoara
RO_122 RaSky CN Elena Cuza Craiova
RO_123 NORTH EAST DYNAMICS Liceul Regina Maria Dorohoi
RO_124 The Emperor Colegiul Național Traian Drobeta Turnu Severin
RO_125 EXE-ROBOTICS COLEGIUL NATIONAL VLADIMIR STREINU GAESTI
RO_126 4D-ROBOTICS Colegiul National Alexandru Odobescu Pitești
RO_127 Quasar Robotics Colegiul National Cuza Voda Husi
RO_130 SNGine Colegiul Scoala Nationala de Gaz Medias
RO_131 TECHNO-MAISTER Liceul Teoretic Iulia Zamfirescu Mioveni
RO_132 LTCDMNrobotics Liceul Tehnologic ,,Clisura Dunării” Moldova Noua
RO_133 SkyLine Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu” Targoviste
RO_134 CyberSouls Colegiul National George Cosbuc Nasaud
RO_135 ȘTIM DC Colegiul Național „Dimitrie Cantemir” Onești
RO_136 ICLASS Liceul Tehnologic ,,Costache Conachi Pechea
RO_137 AlphaBit Colegiul National Mihai Eminescu Petroșani
RO_138 RoboDac Dacia Liceul Tehnologic Dacia Pitesti
RO_139 TehnoZ Colegiul Național „Zinca Golescu” Pitești
RO_140 infO(1)Robotics CN Ion Luca Caragiale Ploiesti
RO_141 Boogeybots CN Alexandru Vlahuța Ramnicu Sarat
RO_142 BroBots CN Alexandru Lahovari Ramnicu Valcea
RO_143 The Eagles Colegiul Național Roman Vodă Roman
RO_144 TITUROBO Liceul Teoretic Nicolae Titulescu Slatina
RO_145 ArtRobotiX Liceul de Arte "Ionel Perlea" Slobozia
RO_146 RoboGraphed CN Militar Alexandru Ioan Cuza Constanța
RO_147 VV ROBOTS Colegiul Național Vlaicu Vodă Curtea de Argeș
RO_148 Trojan.EXE Liceul Teoretic "Ana Ipătescu" Gherla
RO_150 Retina Robotics Colegiul Național Iași Iasi
RO_151 StarTech Colegiul Național Ioan Slavici Satu Mare
RO_152 Inorog CN Gheorghe Roșca Codreanu Barlad
RO_153 Broboti Colegiul Național Ion C. Brătianu Pitești Pitești
RO_154 MironoBot Liceul Teoretic MIRON COSTIN Pascani Pascani
RO_155 Evolution Colegiul Național Mihai Viteazul Slobozia
RO_156 RoboSmart Colegiul Național Ion Minulescu Slatina
RO_157 BIT-MO C.N. „Preparandia-Dimitrie Țichindeal” Arad Arad
RO_158 ABSO-Tech LICEUL TEORETIC PETRU MAIOR Gherla
RO_159 CNapSys Colegiul National Silvania ZALAU
RO_160 AICitizens CN Alexandru Ioan Cuza Focșani
RO_161 RoboKey Colegiul National de Informatica Petroșani
RO_162 SGBots LICEUL TEORETIC SOLOMON HALIȚĂ Sangeorz-Bai
RO_163 Dragonfly Colegiul National Grigore Ghica Dorohoi
RO_164 RODAC Liceul Teoretic Panait Cerna Braila
RO_165 VirtualWolves Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" Barlad
RO_166 Brute Force Robotics CN Gib Mihaescu Drăgășani
RO_167 Blizzard Eye CNSM Târgu Neamț
RO_168 Extropy Robotics Liceul Teoretic Pavel Dan Câmpia Turzii
RO_169 ROBOPEDA 169 Lic.Voc.Ped.Nicolae Bolcas Beius
RO_170 RoboticsTrav Liceul Traian Vuia Craiova
RO_172 InfotronX Colegiul Tehnic Infoel Bistrita
RO_174 LTTV TEAM Liceul Teoretic Traian Vuia Faget
RO_175 Tech-X Colegiul National Dragos Voda Sighetu Marmatiei
RO_177 CreativityR Liceul teoretic Varlaam Mitropolitul Iasi
RO_178 Macrosynth Paradis International College Iasi
RO_179 HOSBOTX LICEUL GERMAN HERMANN OBERTH VOLUNTARI
RO_181 EasternFoxes CN Ion Luca Caragiale Ploiesti
RO_182 PEPPERS Liceul Teoretic de Informatică Grigore Moisil Iasi
RO_183 INFINITYEDGE Colegiul National Unirea Focșani
RO_186 The_Resistance Liceul Teoretic „Roth - Oberth” Medias
RO_187 NeuroBotix CN Mihai Viteazul Bucuresti
RO_188 UNPLUGGED Liceul Teoretic Nikolaus Lenau Timisoara
RO_189 Epsilon Colegiul Dobrogean Spiru Haret Tulcea
RO_192 Atlas.CNB Colegiul National Banatean Timisoara
RO_193 Andromeda International School of Bucharest Bucuresti
RO_195 Electrified Titans CN Stefan cel Mare Suceava
RO_196 MasterBots CNI Matei Basarab Ramnicu Valcea
RO_197 Heart of RoBots CN B.P. Hasdeu Buzau
RO_198 Motion Bot Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuza Barlad


(live/stats)
24 Stand-by Teams (to decide their availability before the competitions)
Team No. Team Name Institution City
! RO_013 GAMMA Colegiul National Sfantul Sava București
! RO_032 IDeaL_Electronics Colegiul Tehnic Ion D. Lazarescu Cugir
! RO_035 Overclockers Liceul Teoretic „Carmen Sylva” Eforie
! RO_043 Tesseract Liceul Gheorghe Lazar Sibiu
! RO_066 ROBOTICA-CNRG CN Radu Greceanu Slatina
! RO_080 MechanX Liceul Leonida Constanta
! RO_086 BIYTES Colegiul National "Octavian Goga" Sibiu
! RO_088 Filatronics LICEUL TEORETIC FILADELFIA SUCEAVA
! RO_090 AeroRobotics Liceul Teoretic "Grigore Moisil" Timisoara
! RO_091 Robocop Colegiul Național Scoala Centrala Bucuresti
! RO_095 Leonidas Liceul Tehnologic Dimitrie Leonida Petroșani
! RO_098 HELIOS LICEUL ȘTEFAN PROCOPIU VASLUI
! RO_117 MATRIX_ROBOTIX LICEUL TEORETIC INTERNATIONAL DE INFORMATICA-COLENTINA Bucuresti
! RO_128 FUSE ROBOTICS Colegiul National Costache Negruzzi Iasi Iasi
! RO_129 PEAKY_Robotics Colegiul Mihai Viteazul Ineu
! RO_149 SCHWEFELROBOT COLEGIUL "NICOLAE TITULESCU" PUCIOASA
! RO_171 LAZARUS ASCENDING / DIGITAL THUNDER Liceul Tehnologic Mihai Viteazu Vulcan
! RO_173 YouthRobotics Liceul Tehnologic Nr. 1 Luduș Luduș
! RO_176 CELTA Liceul Congregatia Sfantul Iosif Alba Iulia
! RO_184 QUARTZ Robotics School of Arts and Crafts group Spiru Haret Iasi
! RO_190 EngiNeerds Colegiul Național "Radu Greceanu" Slatina
! RO_194 Alphatronic Transylvania College | The Cambridge International School in Cluj Cluj Napoca
! TMP_74 Odyssey Centrul Județean de Excelență Galați Galați
! TMP_75 Holy Gears Colegiul Național Catolic Sfântul Iosif Bacau

! = Team in Stand by.



(live/stats)
9 International teams
Team No. Team Name Institution City
CY_001 Epiteugma Revved Up Epiteugma Training Center Nicosia
CZ_001 Powered by Redstone Open Gate Babice u Říčan
GR_001 The Inventors The Inventors Academy of Robotics and Innovation of Vari-Voula-Vouliagmeni Vari-Voula-Vouliagmeni
GR_002 The Inventors The Inventors Academy of Robotics and Innovation of Vari-Voula-Vouliagmeni Vari-Voula-Vouliagmeni
JP_001 VernonGom VernonGom Miami
ME_001 Montenegro Robotics Politehnika Podgorica
RU_001 KTM The Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University St. Petersburg
RU_002 Jamesnum Jamesnum Saint-Petersburg
TH_001 Jonathancz Jonathancz Udon Thani

! = Team in Stand by.


We greatly appreciate the huge interest we saw in the number of application received. We thank all the teams who applied.
For all those who are not on the final list: Please be sure we will get in touch with you for the following events in your region and for the next season registration.

Keep up the good work and invest in your passion for robotics!